Videohaastattelun lisääminen työpaikkaan
- Kirjaudu LAURA-palveluun ja avaa työpaikan hallintanäkymä. Hallintanäkymään pääset klikkaamalla työpaikan otsikkoa Aktiiviset rekrytoinnit -sivulta.
- Paina työpaikan muokkaussivun yläreunasta Luo videohaastattelu, jolloin pääset laatimaan videohaastattelukysymykset. Jos videohaastattelunäkymä ei aukea, niin varmista, ettei selain estänyt ponnahdusikkunaa.
- Laadi videokysymykset ja tallenna.
Videohaastattelukutsun lähettäminen hakijoille
- Ota hakemukset käsittelyyn painamalla Käsittele hakemuksia (Aktiivisten rekrytointien sivulla).
- Valitse videohaastatteluun kutsuttavat hakijat (rasti ruutuun -tyylillä) ja valitse Lähetä videohaastattelukutsu vain valituille
- Valitse aukeavasta pikkuikkunasta vielä tekemäsi videohaastattelu ja paina Lähetä videohaastattelukutsu. LAURA™ ja RecRight hoitavat lopun.
Huom! Sinun tulee olla työpaikan vastuuhenkilö tai lisävastuuhenkilö, jotta voit valita videohaastattelun em. valikosta.